השקעה אקטיבית או פסיבית? ההתערבות

כדאי להירשם לניוזלטר הפיננסי עכשיו (!) כדי לא לפספס עדכונים 👇

כשאנחנו מנסים לדמיין את הרעיון של “מסחר בשוק ההון”, רבים מאיתנו בוודאי מדמיינים את אותה התמונה: יושב לו בחור לבוש חליפה ועניבה, הטלפון שלו לא מפסיק לצלצל ומעליו לוח המניות צבוע כולו באדום וירוק ולא מפסיק להשתנות. הוא לחוץ, אולי אפילו מזיע. ביד אחת הוא עונה לטלפון וביד השנייה מתקתק במחשב פעולות לביצוע בתיק ההשקעות שלו. דבר אחד בטוח: אולי הוא מרוויח כסף (ואולי לא), אבל הוא לא נהנה.

והנה החדשות הטובות, שאני כאן כדי לבשר עליהן וגם ללמד איך למי שתוהה: השקעות רווחיות יכולות להיעשות בכיף, בלי לבזבז לכם את כל הזמן הפנוי ובלי לשמור אתכם בסטרס מטורף!! זה נקרא השקעה פסיבית, היא אמנם דורשת זמן – אבל יש שיגידו, שלא תמצאו השקעה משתלמת ממנה.

כבר שנים אני מסתובב בהרצאות ,סדנאות ומפגשים עם אנשים מופלאים בכל הארץ, ומסביר להם על יתרונות ההשקעה הפסיבית. והפעם, החלטתי לכתוב מדריך קצר שיעזור לכם להבין, כמה זה קל ולמה זה כדאי.

ההתערבות של וורן באפט – מי ניצח?

מי שהוא אולי הגורו של כל הזמנים של עולם ההשקעות בשוק ההון, המשקיע המכונה “האורקל מאומהה”, האיש ששווה יותר מ – 110 מיליארד דולרים, וורן באפט. לא פעם אחת ולא פעמיים, באפט הסביר שהוא פשוט לא נכנס להשקעה, אם הוא לא רואה את עצמו מחזיק אותה גם עשר שנים ויותר. במילים אחרות: באפט, שאת כל הונו השיג דרך השקעות, לא מאמין במסחר יומי, ברכישה ומכירה של מוצרי השקעה, אלא הוא מאמין בהשקעות בשיטת ה Buy and hold, לאורך זמן.

בשנת 2007, הוא החליט לעשות את זה מעניין, והתערב על לא פחות ממיליון דולרים, עם חברת השקעות מפורסמת, שהשקעה במוצר מחקה מדד (ה – S&P 500, אם זה מעניין :)) תכה השקעה בקרנות גידור. ההתערבות היתה לעשר שנים, באפט ניצח בה, ואכן קיבל מיליון דולרים.

באפט בעצמו לא משקיע בצורה פסיבית כי זו העבודה שלו, אולי אכתוב על השיטה שלו בבלוג אחר. מה שאני לוקח מההתערבות שלו זה שרוב הציבור לא יכול לנצח את המדדים. ולכן? אין סיבה בכלל לנסות. ההתערבות של באפט והרעיון מאחורי זה היה להגיד לציבור “תקשיבו, אני אמנם מצליח לנצח את המדדים אבל הסיכוי שאחרים יצליחו הוא מאוד נמוך ולכן לא כדאי לכם לנסות אפילו.

מתוך Yahoo finance

אז, מה זו השקעה פסיבית?

בניגוד לפעולות של “מסחר יומי”, השקעה פסיבית היא השקעה בשוק ההון שלא דורשת מכם ניהול. זו בנייה של תיק השקעות שמיועד לטווח הארוך, בלי מכירות ורכישות של מוצרי השקעה, בלי להחליף מניות או להתנפל על מכירה / רכישה של מוצרי השקעה לפי טרנדים בשוק.

הכלים המרכזיים המשמשים בתיקי השקעה פסיביים הם מוצרים מחקי מדד, וזה נהדר, כי המדד מכיל בתוכו גידור מצויין ותמיד תמצאו בו את המניות הכי חזקות, יציבות ורווחיות שיש בכל בורסה. למשל, אם תשקיעו במוצרים שמחקים את המדדים המקומיים שלנו (כמו מדד תל אביב 125), תשקיעו בסל של מניות שביניהם מניית אלביט, טבע, אלטשולר שחם, קבוצת דלק, הפניקס, ויקטורי, ישראכרט, ובמילים אחרות – מכל הבא ליד, מהמניות הכי גדולות וחזקות בשוק ההון הישראלי.

שלושה יתרונות בולטים לתיק השקעות פסיבי

אמ;לק: פיזור, תשואה גבוהה יותר וחיסכון משמעותי.

כשאתם משקיעים במוצר אחד שמחקה מדד, אתם משיגים בבת אחת מוצר שיש בו את כל המניות שמכיל המדד, בסכום שהחלטתם להשקיע. גם אם תשקיעו 100 דולר בתיק שלכם – תקבלו מוצר שיעקוב אחר המדד שבחרתם כאילו שקניתם חתיכות זעירות של כל אחת מהמניות המוכלות במדד שבחרתם.

תחשבו רק על החיסכון בעמלות: הרי בניהול תיק השקעות, אתם משלמים בדרך כלל עמלה על כל פעולה, כמו רכישה או מכירה. במקום לקנות 30, 60 או 125 מניות שונות – אתם קונים מוצר אחד ומשלמים עמלה רק פעם אחת. כלומר מעבר לזה שהשקעה בשיטת Buy and hold היא רווחית יותר (התשואה יותר גדולה) היא גם זולה יותר!


איך בונים תיק השקעות פסיבי?

אז כמו שאמרנו, כדי שהתיק שלכם יהיה פסיבי אתם צריכים תמהיל של קרנות מחקות מדד חזקות ויציבות, בפיזור שיאפשר גידור טוב של ההשקעה – ואת כל אלה, אתם יכולים להשיג פשוט על ידי השקעה במוצרים מחקי מדד. אפשר לעשות את זה על ידי השקעה בקרנות מחקות או בתעודות סל. הרכישה היא פשוטה, ולאחריה כל מה שנותר לכם לעשות הוא להמתין, אפשר להציץ מידי פעם.

החלטתם? מחפשים דרך לפתוח תיק השקעות ולהתחיל להשקיע במוצרים מחקי מדד? מזל טוב! מקום טוב להתחיל ממנו הוא הקורס הדיגיטלי שבניתי למשקיעים מתחילים. הקורס לא עולה כסף והוא עשיר בידע פרקטי כדי שתלמדו להשקיע באמת בשוק ולא רק לקרוא מאמרים 😉

לחיי תיק השקעות מנצח!


אולי יכול לעניין אותך גם >>>

הדרכה בחינם: למה רוב הישראלים מפסידים כסף?

קורס השקעות פסיביות בחינם!

הדרכה חדשה בחינם: השקעות נדל”ן ישראל ללא הון עצמי

זיהית טעות? רוצה שנכתוב על נושא אחר? מחכים לתגובה שלך פה למטה.
ליצירת קשר – דברו איתנו

יכול לעניין אותך גם..

אזהרה!
“הומאיגד – השכלה ושירותים פיננסים” ומי מטעמה אינו בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות. התכנים פה, כמו גם באתר, בהרצאות הניתנות ובקורסים הדיגיטליים הן למטרות אינפורמטיביות בלבד וכל נזק שיגרם כתוצאה ישירה או עקיפה בעקבות שימוש במידע הוא על אחריות המשתמשים בלבד ולא באחריות דני גדייב או מי מטעמו. אין לראות ב משום תוכן שיווקי או שידול לבצע פעולות בניירות ערך או כל פעולה אחרת. לפני כל ביצוע פעולה עליכם להיוועץ באיש מקצוע בכדי להתאים את האמור באתר זה לצרכים שלכם.

כטבען, השקעות בשוק ההון כוללות בתוכן סיכוי להרוויח אך גם סיכון. אנא אל תעשו פעולה מבלי ללמוד היטב.
בקריאתך, הנך מאשר את הסרת האחריות המשפטית, את תנאי השימוש והשירות כפי שמופיעים באתר.

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר

הרשמו לקבלת
קורס השקעות בשוק ההון בחינם

תיאוריה + פרקטיקה שתוביל אתכם להצלחה הפיננסית שלכם