מה זה איזון התיק ולמה זה סופר קריטי למשקיעים בשוק ההון?

כדאי להירשם לניוזלטר הפיננסי עכשיו (!) כדי לא לפספס עדכונים 👇

יש מי שיגידו לכם שהבורסה לניירות ערך היא מרכז גדול ורשמי להימורים – אתה קונה מוצר השקעה, והוא יכול להמריא או להתרסק, ביחד עם הכסף שלך. האמת, שזה בכלל לא ככה, ואם אתם יודעים לשמור על כמה כללים בסיסיים שישמרו על ההשקעה שלכם, גם אם באופן נקודתי מוצרי ההשקעה שלכם יירדו – בטווח הארוך אתם תגלו שלא מסובך לנהל תיק השקעות רווחי, ואין קושי להשיג תשואות גבוהות מאלה שתוכלו להשיג באפיקי השקעה סולידיים.

הסוד הוא בתכנון. כשאתם מתחילים לנהל תיק השקעות, לא קונים מוצרי השקעה לפי טרנדים, שמות, או סקטורים שנראים לכם אטרקטיביים – אלא עורכים רשימה של החלטות שצריכות ללוות את התיק שלכם מהיום שהוא נפתח והלאה, לתמיד.

כך תעשו את זה נכון.

כמה אומץ יש לכם?

נניח שכבר פתחתם חשבון השקעות והעברתם אליו כסף (את ההצעות המיוחדות של הומאיגד לחשבונות השקעה בעמלות נמוכות במיוחד, אתם מכירים?), מה עכשיו?

עכשיו, הגיע הזמן לרכוש מוצרי השקעה שימלאו את התיק שלכם במניות, איגרות חוב, תעודות סל, קרנות ועוד ועוד – שכולם ירוויחו עבורכם כסף (בעליות ערך במהלך האחזקה שלכם בהן).

המפתח הוא פיזור, ובשביל להשיג פיזור איכותי בתיק, אתם רוצים להשקיע במוצרים שונים, מסקטורים שונים. למשל, אתם יכולים להשקיע במוצרים מסקטור הסחורות (נפט, זהב, חיטה, קנולה – מה שמדבר אליכם ואתם מאמינים בו), במניות של חברות, באגרות חוב של חברות גדולות (אג”ח קונצרני) או של ממשלות, וכמובן, הפייבוריט שלי – במוצרים מחקי מדד (כמו קרנות ותעודות סל).

רגע לפני שאתם יוצאים לשופינג וממלאים את חשבון ההשקעות שלכם במוצרי השקעה, חשוב שתדעו:

כמה סיכון אתם מתכוונים לקחת?

זה יכול להיות סיכון נמוך (20%, 30% או אפילו פחות מזה), וזה יכול להיות סיכון גבוה (90% ואפילו יותר – אפשר להגיע גם ליותר מ – 100% סיכון על ידי השקעה במוצרים ממונפים, אבל זה כבר למאמר אחר).

כשתחליטו כמה סיכון אתם מוכנים לקחת – תדעו איזה אחוז משווי התיק שלכם יכול ללכת על מוצרים שנחשבים ספקולטיביים (כמו מניות, מטבעות קריפטוגרפיים, וכדומה) – ואיזה אחוז משווי התיק אתם רוצים להשאיר במגרש בטוח יחסית ולהשקיע באפיקים סולידיים (כמו אג”ח, מניות דפנסיביות, וכדומה).

איזון התיק ושמירה על אסטרטגיית ההשקעה שלכם

איזון התיק הוא הבחינה של תמהיל ההשקעה שלכם והשיעור של כל סוג השקעה ביחס להחלטה המקורית שלכם. אם, למשל, אתם בעיקרון שונאי סיכון והחלטתם מראש ששיעור ההשקעה שלכם במניות לא יעלה על 15%, ופתאום כשאתם מחשבים את איזון התיק שלכם אתם מגלים שיש לכם 23% של מניות בתיק – התיק שלכם לא מאוזן.

מכיוון שמשקיעים מוצלחים תמיד פועלים על פי כללים ואסטרטגיות להשקעה שהחליטו עליהן מבעוד מועד, ושמתאימים לקווי האופי ולמטרות ההשקעה שלהם – הם מבצעים איזון לתיק ההשקעות שלהם. הרי מטבע הדברים, האפיק המנייתי מניב תשואה גבוהה מאפיק אגח”י. ולכן, בד”כ אנחנו נצטרך להקטין את החשיפה לאפיק המנייתי ע”י רכישה של יותר ניירות ערך באפיק האג”חי במקרה ואתה מגלים שהתיק שלכם לא מאוזן.

למי שמכניס כספים להשקעות שלו, לא מומלץ למכור ניירות ערך בכדי לקנות מאחר ופעולה זו גוררת אירוע מס (מכירה ברווח של נייר ערך מחייבת מס של 25% על הרווח שקיבלנו מאותו נייר ערך). למי שממשיך להזרים כספים בכל חודש/ בכל תקופה מומלץ לרכוש עם הכספים “החדשים” את הניירות ערך שירדו. כמובן, לאלו מכם שרוצים לצאת לפנסיה מתיק ההשקעות, אתם תידרשו בשלב מסוים למכור ניירות שערכם עלה ולקנות ניירות שערכם ירד כי… אתם בפנסיה ולא מזרימים כספים חדשים לתיק 🙂

לדוגמא:

אופק ונורית פתחו תיק השקעות והשקיעו 20,000 ש”ח. האסטרטגיה שהם בחרו היא השקעה מנייתית באופן יחסי מאחר ומטרת ההשקעה שלהם היא רכישת דירה למגורים בעוד 5 שנים. אופק ונורית רוצים להגיע להון עצמי של 350,000 ש”ח ולכן הם משקיעים בנוסף ל20,000 הראשוניים גם 4,000 ש”ח בכל חודש.

סיכום עד כאן: לאופק ונורית יש 20,000 ש”ח סכום ראשוני + 48,000 ש”ח נוספים בכל שנה.

אופק ונורית החליטו ללכת על תיק שמורכב מ 70% מניות ו-30% אגרות חוב לפי הפירוט הבא:

אפיק ההשקעהנייר הערךכמה אחוז מהתיקכמה זה בשקלים
מניותמחקה מדד MSCI WORLD50%10,000 ש”ח
מניותמחקה מדד NASDAQ20%4,000 ש”ח
אג”חמחקה מדד תל בונד 2030%6,000 ש”ח
סה”כ100%20,000 ש”ח

ובכל חודש אופק ונורית מכניס לתיק ההשקעות שלהם עוד 4,000 ש”ח ע”ב חלוקת האחוזים הנ”ל.

לאחר שנה המספרים של תיק ההשקעות של אופק ונורית הם:

אפיק ההשקעהנייר הערךכמה אחוז מהתיקכמה זה בשקליםשיטת החישוב
מניותמחקה מדד MSCI WORLD50.25%37,400 ש”ח50% מ-48,000 ש”ח + צמיחה של 10% תשואה
מניותמחקה מדד NASDAQ21.5%16,048 ש”ח20% מ-48,000 ש”ח + צמיחה של 18% תשואה
אג”חמחקה מדד תל בונד 2028.25%21,012 ש”ח30% מ-48,000 ש”ח + תשואה של 3% תשואה
סה”כ100%74,460 ש”ח

מתי צריך לאזן מחדש את תיק ההשקעות?

כל העניין בניהול של תיק השקעות הוא הסיכוי מול הסיכון. ככל שאתם לוקחים יותר סיכון – יש לכם סיכוי גדול יותר להרוויח. אם ככה, גם במקרה של איזון מושלם של תיק ההשקעות שלכם כשיצאתם לדרך, איזון התיק שלכם מופר כשחלק מהמוצרים עולים בערכם וחלק אחר יורדים.

לכן, מומלץ לבדוק איזון מחדש של תיק ההשקעות שלכם בכל שלושה חודשים. זה עניין טכני ופשוט: אתם יודעים מה התמהיל שבחרתם, לפי ההעדפות שלכם כמשקיעים. כשמחירי המניות עולים או יורדים מהר יותר ממחירי המרכיבים הסולידיים של התיק, האיזון של התיק מופר – וזה יהיה הזמן לאזן את התיק מחדש. חלק מהמשקיעים המנוסים ימליצו בדרך לכם לבדוק את איזון התיק בכל שלושה חודשים, אני מעדיף לאזן את התיק שלי אחת לשנה. בכל מקרה, הכי חשוב: לכו עם האמונות שלכם והשקיעו לטווח ארוך!

החלטתם? מחפשים דרך לפתוח תיק השקעות ולהתחיל להשקיע במוצרים מחקי מדד? מזל טוב! מקום טוב להתחיל ממנו הוא הקורס הדיגיטלי שבניתי למשקיעים מתחילים. הקורס לא עולה כסף והוא עשיר בידע פרקטי כדי שתלמדו להשקיע באמת בשוק ולא רק לקרוא מאמרים 😉

לחיי תיק השקעות מנצח!


אולי יכול לעניין אותך גם >>>

הדרכה בחינם: למה רוב הישראלים מפסידים כסף?

קורס השקעות פסיביות בחינם!

הדרכה חדשה בחינם: השקעות נדל”ן ישראל ללא הון עצמי

זיהית טעות? רוצה שנכתוב על נושא אחר? מחכים לתגובה שלך פה למטה.
ליצירת קשר – דברו איתנו

יכול לעניין אותך גם..

אזהרה!
“הומאיגד – השכלה ושירותים פיננסים” ומי מטעמה אינו בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות. התכנים פה, כמו גם באתר, בהרצאות הניתנות ובקורסים הדיגיטליים הן למטרות אינפורמטיביות בלבד וכל נזק שיגרם כתוצאה ישירה או עקיפה בעקבות שימוש במידע הוא על אחריות המשתמשים בלבד ולא באחריות דני גדייב או מי מטעמו. אין לראות ב משום תוכן שיווקי או שידול לבצע פעולות בניירות ערך או כל פעולה אחרת. לפני כל ביצוע פעולה עליכם להיוועץ באיש מקצוע בכדי להתאים את האמור באתר זה לצרכים שלכם.

כטבען, השקעות בשוק ההון כוללות בתוכן סיכוי להרוויח אך גם סיכון. אנא אל תעשו פעולה מבלי ללמוד היטב.
בקריאתך, הנך מאשר את הסרת האחריות המשפטית, את תנאי השימוש והשירות כפי שמופיעים באתר.

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר

הרשמו לקבלת
קורס השקעות בשוק ההון בחינם

תיאוריה + פרקטיקה שתוביל אתכם להצלחה הפיננסית שלכם