מה הסיכונים בהשקעות בשוק ההון?

כדאי להירשם לניוזלטר הפיננסי עכשיו (!) כדי לא לפספס עדכונים 👇

אחד הדברים שאני שומע כמעט בכל מפגש ליווי להשקעות, סדנה או ייעוץ לתכנון פיננסי, הוא החשש ששוק ההון הוא שוק תנודתי, והכספים שאנחנו חוסכים במאמץ – מושקעים “על קרן הצבי”. אני לגמרי מבין את החשש הזה, ובוודאי שהשקעות בשוק ההון, בבורסה או באפיקים אלטרנטיביים יכולים לעלות לכם כסף – והרבה!

אף אחד לא אוהב לראות את ההשקעות שלו מצטמקות, ובוודאי תשמחו לשמוע שיש מה לעשות על מנת לשמור על התיק שלכם מפני הפסד. הנה כמה מהסיכונים בהשקעות בשוק ההון, ובעיקר: איך להימנע מהם.

הסיכון הראשון – הפסדי כספים!

בכל מה שקשור להשקעות, אין ספק שהסיכון העיקרי הוא הסיכון להפסיד כסף. יש הרבה מה לעשות על מנת להבטיח, שבתיק שלכם זה לא יקרה, אבל לפני שאני מתחיל ברשימת ה”מה לא לעשות”, קבלו המלצה חמה לפני פתיחת תיק ההשקעות שלכם, תלכו ללמוד מה אתם עושים ממישהו מנוסה. המטרה של הלמידה היא שתבינו מה רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת ולפי זה ליצור תיק השקעות אופטימאלי בעצמכם, לעצמכם.

הנה כמה מהדברים שלא כדאי לעשות, אם אתם חוששים להפסיד כספים:

  • אל תשקיעו את כל הכסף במוצר אחד – זה נקרא פיזור סיכונים
  • אל תשקיעו במוצרים ממונפים, כמו הגדלת הרווח, הם יכולים להגדיל (בצורה כואבת) גם את ההפסד
  • אל תשקיעו במוצרים שמגיעים עם מחירים גבוהים בניהול, והשתדלו להימנע גם מניהול החשבון שלכם בפלטפורמה יקרה שגובה הרבה כסף על כל פעולה.
  • אל תלכו אחרי טרנדים – השקיעו רק במוצרים שאתם רואים את עצמכם מחזיקים לטווח ארוך
  • אל תשקיעו בלי אסטרטגיה. קחו רגע לבנות לעצמכם את האסטרטגיה, כולל רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת, כדי שהתיק שלכם יהיה בדיוק מה שאתם מצפים ממנו.

הסיכון השני – תנודתיות

במרבית התיקים המנוהלים, ההתחלה עשויה להיות סוערת. שינויים קטנים מובילים אתכם להפסדים, כי עוד אין לכם מתח רווחים שצברתם עם הזמן. אבל בניהול תיק השקעות פסיבי (כלומר, בהקמה של תיק השקעות שלא דורש הרבה התעסקות), ככל שהזמן יעבור ירידות רגעיות רק יקטינו את הרווחים, אבל קרוב לוודאי שהקו הכללי יהיה עליה. אז אם בהתחלה קשה להכיל את התנודתיות והמעברים בין רווח להפסד – קחו אוויר, אם בניתם את התיק שלכם כהלכה, זה ייפסק.

הסיכון השלישי – השקעה במוצרים ברמת אמינות פחותה

אם פתחתם תיק השקעות דרך חברה המציעה שירותי ברוקראז’, אתם די מוגנים מפני השקעות לא אמינות, מפני שעל מנת להיסחר בכל בורסה בעולם, חברה חייבת להוכיח את העמידות, האמינות והרווחיות שלה. בהשקעות אלטרנטיביות זה יכול לקרות, שגופים פחות מפוקחים להשקעות פשוט נעלמו עם כספי המשקיעים.

זה נכון בהשקעות דרך קרנות פרטיות, בהשקעות בנדל”ן דרך יזמים פרטיים ועוד – במקרים כאלה, חשוב שתבינו היטב לאן אתם נכנסים ותכירו את כל הבטוחות והערבויות להשקעה. אבל שוב, בהשקעות בשוק ההון, אפילו במניות (שבהחלט יכולות להימחק או לאבד עשרות אחוזים מערכן, גם בתוך כמה שעות), אמינות הגופים שעומדים מאחורי ההשקעה היא לא מוטלת בספק.

אז, איך נמנעים מסיכונים מיותרים על מנת להפוך את התיק השקעות שלך לערוץ הכנסה פסיבית?

כפי שאמרנו בהתחלה, אפשר (ורצוי!) לנהל תיק השקעות פסיבי, שבו הסיכונים נמוכים יותר כתוצאה מהפיזור והרווחים גדולים יותר ויציבים יותר מניהול אקטיבי. אם אתם לא מרגישים שיש לכם את כל הידע בנוגע להשקעות פסיביות בשוק ההון – אתם מוזמנים לקרוא עוד בבלוג שלנו, שם תמצאו המון מדריכים לבניית תיק השקעות מנצח.

החלטתם? מחפשים דרך לפתוח תיק השקעות ולהתחיל להשקיע במוצרים מחקי מדד? מזל טוב! מקום טוב להתחיל ממנו הוא הקורס הדיגיטלי שבניתי למשקיעים מתחילים. הקורס לא עולה כסף והוא עשיר בידע פרקטי כדי שתלמדו להשקיע באמת בשוק ולא רק לקרוא מאמרים 😉

לחיי תיק השקעות מנצח!


אולי יכול לעניין אותך גם >>>

הדרכה בחינם: למה רוב הישראלים מפסידים כסף?

קורס השקעות פסיביות בחינם!

מאמר: איך לבחור קופת גמל להשקעה או קרן השתלמות?

זיהית טעות? רוצה שנכתוב על נושא אחר? מחכים לתגובה שלך פה למטה.
ליצירת קשר – דברו איתנו

יכול לעניין אותך גם..

אזהרה!
“הומאיגד – השכלה ושירותים פיננסים” ומי מטעמה אינו בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות. התכנים פה, כמו גם באתר, בהרצאות הניתנות ובקורסים הדיגיטליים הן למטרות אינפורמטיביות בלבד וכל נזק שיגרם כתוצאה ישירה או עקיפה בעקבות שימוש במידע הוא על אחריות המשתמשים בלבד ולא באחריות דני גדייב או מי מטעמו. אין לראות ב משום תוכן שיווקי או שידול לבצע פעולות בניירות ערך או כל פעולה אחרת. לפני כל ביצוע פעולה עליכם להיוועץ באיש מקצוע בכדי להתאים את האמור באתר זה לצרכים שלכם.

כטבען, השקעות בשוק ההון כוללות בתוכן סיכוי להרוויח אך גם סיכון. אנא אל תעשו פעולה מבלי ללמוד היטב.
בקריאתך, הנך מאשר את הסרת האחריות המשפטית, את תנאי השימוש והשירות כפי שמופיעים באתר.

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר

הרשמו לקבלת
קורס השקעות בשוק ההון בחינם

תיאוריה + פרקטיקה שתוביל אתכם להצלחה הפיננסית שלכם