מה ההבדל בין מסחר והשקעות בשוק ההון?

כדאי להירשם לניוזלטר הפיננסי עכשיו (!) כדי לא לפספס עדכונים 👇

כשאנחנו מסתכלים על השורה התחתונה, כולנו כאן כדי להרוויח כסף. אם אתם קוראים את המדריכים שלי, כנראה שיש לכם כספים שאתם יכולים להשקיע, ואתם שואלים את עצמכם – מה תהיה הדרך שתניב את התשואה הגבוהה ביותר? ומה ההבדל בין מסחר והשקעות בשוק ההון?

העניין הוא, שבכל ערוץ של השקעה או חיסכון, משחקים זה כנגד זה התשואה האפשרית אל מול הסיכון. במילים אחרות, בפק”מ בבנק אתם יודעים בדיוק מה תהיה הריבית, אבל מדובר בריבית נמוכה. בהשקעה בבורסה יש פוטנציאל לתשואה גבוהה – אבל אתם בהחלט יכולים להפסיד. מה ההבדל בין מי שמרוויח לבין מי שמפסיד? כנראה שהידע, והגישה לניהול תיק ההשקעות.

היום, נבדוק מה באמת ההבדל בין השקעות בשוק ההון, שעליהן אני מדבר הרבה, לבין מסחר בשוק ההון – ביטוי לא פחות מקובל, שאומר משהו אחר לגמרי. איזה סוג של משקיעים אתם, ואיך תכוונו את תיק ההשקעות שלכם לתמהיל שהוא מתאים לכם יותר, ולסיכוי גבוה יותר להרוויח?

סוחרים בשוק ההון? רגע לפני שבוחרים

מכירים את הסלוגנים האלה שמציעים לכם להפוך סוחרים בשוק ההון? חשוב לזכור, ש”סוחר” הוא מישהו שקונה מוצר בזול – ומוכר אותו ביוקר. הוא מרוויח מהפעילות, ויש הרבה פעילות במסחר. גם בשוק ההון, הסוחרים מרוויחים מהפרשי המחירים בין הקנייה למכירה, ויש אפילו “סוחרי יום”, שקונים ומוכרים מוצרים להשקעה באותו היום.

מסחר בשוק ההון מתאים בעיקר למי שיש לו הרבה זמן פנוי, והוא מתכונן ללמוד הרבה על מנת לזהות תמיד את מוצרי ההשקעה שמתאימים לסוג כזה של מסחר. יש פה ללא ספק פוטנציאל לרווח, אולם חשוב לזכור שמדובר בניהול מאוד אקטיבי של תיק ההשקעות שלכם, ברמה של כמה פעמים בכל יום, כולל פעולות מסחר בתיק. עוד, חשוב לזכור שכל פעולה בדרך כלל עולה לכם כסף (עמלות ביצוע פעולה, עמלות המרה למט”ח זה או אחר, וכן הלאה), אז חשוב לקחת גם את זה בחשבון כשבוחרים. אם אתם מרוויחים פיפסים (פיפס – הספרה הרביעית אחרי הנקודה, כלומר אלפית האחוז), ייתכן שבסופו של יום לא יישאר לכם רווח ביד כתוצאה מעלויות הפעולות שתבצעו.

משקיעים בשוק ההון? לכו על מוצרים מגודרים היטב

לעומת הסוחרים בשוק ההון, שזו אולי הקריירה שלהם, המשקיעים בשוק ההון לא בדיוק מבצעים קנייה ומכירה כדי לבצע את הרווח, אלא הם רוכשים מוצר השקעה ו”מניחים לו לעבוד”, לעיתים במשך שנים, לעליית ערכו. המשקיע הכי מוכר, אולי, בשיטה זו הוא האורקל מאומהה, וורן באפט, ששווה עשרות מיליארדי דולרים ויספר לכל מי שמוכן לשמוע אותו, שהוא אף פעם לא קונה מוצר השקעה אלא אם הוא מוכן להחזיק אותו גם עשור.

אם כן, המשקיעים בשוק ההון בוחרים מוצרים שמתאימים להם, כאלה שאפשר להחזיק בתיק גם שנים רבות, ומאפשרים לתיק לעבוד, לצבור תשואות ו”לתפוח”. השיטה עשויה לעבוד היטב, ובואו נדבר בדוגמאות (הנתונים נכונים ל-2021):

  • מניית פייסבוק השיגה בחמש השנים האחרונות תשואה של 166% למשקיעים שלה
  • מניית גוגל השיגה 224% תשואה בחמש השנים האחרונות
  • “מניית העם” שלנו, היא טבע, דווקא הפסידה למי שבחר להאמין בה כ – 80%
  • מניית קוקה קולה הרוויחה בחמש השנים האחרונות תשואה של כ – 20%
  • “פייזר” הרוויחה למשקיעים שלה כ – 25% במהלך חמש השנים האחרונות

כמובן שאני לא ממליץ לקחת את כל הכסף ולהשקיע אותו בפייסבוק!


איך מגדרים תיק השקעות לטווח ארוך?

זו תהיה טעות, מפני שעל אף שקל לזהות מנייה שתעלה, לאט אבל בטוח, בזמן הקרוב – תיק שמכיל רק מוצרי השקעה בודדים (בטח ובטח כשיש רק מוצר השקעה אחד) הוא תיק חשוף, מפני שהוא לא מגודר.

המוצר שמכיל גידור מובנה בהשקעות הוא כמובן המדד. מדדים הם מקבצים של מניות, בשוק מסויים או בסקטור מסויים, שהן המניות הכי חזקות ובולטות באותו השוק. כשאומרים ש”אי אפשר להכות את המדדים”, והכוונה היא שבסופו של דבר, לטווח ארוך, כנראה שהשקעה במדד היא מההשקעות הרווחיות שאפשר לבצע.


לסיכום ובנימה אישית

למי שמכיר/ה אותי, אני ממש מתרחק ממסחר במניות. יותר מידי לקוחות שמגיעים אלי מספרים לי על הקורס מסחר שהם קנו ורק הפסידו דרכו כסף ולכן הם מעדיפים להשקיע פסיבית בשוק ההון ולא לחפש ריגושים מיותרים.

ממליץ לכם לקרוא את המחקר הזה (באנגלית) שמלמד, למה 80% מהסוחרים היומיים בשוק ההון מפסידים כסף ולא באמת מרוויחים כסף. שימו לב, 80% מהסוחרים מפסידים, לא 80% מהמשקיעים לטווח ארוך 🤩


אולי יכול לעניין אותך גם >>>

הדרכה בחינם: למה רוב הישראלים מפסידים כסף?

קורס השקעות פסיביות בחינם!

הדרכה חדשה בחינם: השקעות נדל”ן ישראל ללא הון עצמי

זיהית טעות? רוצה שנכתוב על נושא אחר? מחכים לתגובה שלך פה למטה.
ליצירת קשר – דברו איתנו

יכול לעניין אותך גם..

אזהרה!
“הומאיגד – השכלה ושירותים פיננסים” ומי מטעמה אינו בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות. התכנים פה, כמו גם באתר, בהרצאות הניתנות ובקורסים הדיגיטליים הן למטרות אינפורמטיביות בלבד וכל נזק שיגרם כתוצאה ישירה או עקיפה בעקבות שימוש במידע הוא על אחריות המשתמשים בלבד ולא באחריות דני גדייב או מי מטעמו. אין לראות ב משום תוכן שיווקי או שידול לבצע פעולות בניירות ערך או כל פעולה אחרת. לפני כל ביצוע פעולה עליכם להיוועץ באיש מקצוע בכדי להתאים את האמור באתר זה לצרכים שלכם.

כטבען, השקעות בשוק ההון כוללות בתוכן סיכוי להרוויח אך גם סיכון. אנא אל תעשו פעולה מבלי ללמוד היטב.
בקריאתך, הנך מאשר את הסרת האחריות המשפטית, את תנאי השימוש והשירות כפי שמופיעים באתר.

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר

הרשמו לקבלת
קורס השקעות בשוק ההון בחינם

תיאוריה + פרקטיקה שתוביל אתכם להצלחה הפיננסית שלכם