מה רמת הסיכון שהכי כדאי לך לקחת בתיק ההשקעות שלך?

כדאי להירשם לניוזלטר הפיננסי עכשיו (!) כדי לא לפספס עדכונים 👇

אפשר להשקיע במניות – בלי לקחת סיכונים גדולים מידי! כל מה שצריך לדעת על סיכונים מחושבים בתיק השקעות – לפניכם.

כולנו יודעים שבחסכונות בבנק, אין עניין של סיכון. אתה יודע בדיוק מה הריבית שתקבל, כלומר: הסיכון הוא אפס בחיסכון כזה. בהשקעה בשוק ההון לעומת זאת, בדרך כלל מדובר בתשואות אפשריות הרבה יותר גבוהות מהתשואה האפסית שמציעים הבנקים בסביבה של ריבית נמוכה כל כך – אבל, יש סיכון בהשקעה כזו. הסיכון הוא לא רק לתשואה פחות גבוהה, אלא אפילו להפסד. היום נשאל את השאלה החשובה שתקבע את תמהיל ההשקעה בתיק שלך: כמה סיכון אתה מוכן לקחת בתיק ההשקעות שלך?

משקיעים אוהבי סיכון ומשקיעים שונאי סיכון

יש מי שדווקא אוהבים את האדרנלין שמגיע עם ניהול תיק השקעות והסיכון שיש בו. יש מי שמשקיעים בתיק ההשקעות שלהם את כל הכסף הפנוי שלהם, שהשיגו בעמל, והם לא מוכנים לקחת סיכון להפסדים. תמהיל נכון של תיק השקעות יכול – ואפילו צריך – לקחת את ההעדפות שלכם בחשבון. אין שום חובה לקחת סיכון להפסיד סכומים גדולים כשאתם נכנסים להשקיע בבורסה, אתם פשוט צריכים להכיר את סוגי המוצרים השונים ולבחור חכם. ברור, שככל שתהיו מוכנים לקחת יותר סיכונים, כך גם יהיה לכם סיכוי לתשואה גבוהה יותר בתיק.

שיעור ההשקעות המסוכנות בתיק שלכם, וגידור ההשקעות המסוכנות

אף אחד לא משקיע בשוק ההון במטרה להפסיד. גם מי שמוכנים לקחת סיכון, לוקחים סיכון מחושב ומחליטים בדרך כלל עד איזה גובה של הפסד הם נשארים רגועים, או במילים אחרות, לא משנים את תמהיל התיק שלהם. ההשקעות שנחשבות יותר מסוכנות הן בדרך כלל השקעות במניות, במיוחד כשמדובר במניות של חברות ספקולטיביות או פחות יציבות.

למשל, השקעה במניה של חברה יציבה כמו קוקה קולה, מייקרוסופט או אפילו טבע (למרות הטלטלות שעברה לאחרונה), היא יציבה יותר מהשקעה במניות של חברות טרנדיות או חדשות, כמו למשל חברות בתחום הקנאביס או הקלינטק (חברות של אנרגיה מתחדשת שנהנות מבאז משמעותי בשנה האחרונה). משקיעים שלא פוחדים מסיכון בדרך כלל מקצים שיעור מסויים מההשקעה (בדרך כלל עד 30%) בהשקעה במניות עם פוטנציאל לתשואה גבוהה, לצד האפשרות להפסיד כסף. את שאר הכספים בתיק ההשקעות משקיעים בהשקעות סולידיות ובטוחות יותר.

כשאתם משקיעים את כל הסכום שהחלטתם לסכן במניה אחת – אתם לוקחים סיכון גדול. אם תשקיעו את הכספים ביותר ממוצר אחד, תגדרו את הסיכון ותצילו את עצמכם מהאפשרות שמוצר אחד יירד, ואתם תפסידו בגדול. זה נקרא גידור של ההשקעות ומאפשר לתיק שלכם פחות תנודתיות.


היחס הישר שאי אפשר לעקוף, בין ניהול התיק לבין הסיכונים שאתם לוקחים

ככל שאתם בוחרים בהשקעות “מסוכנות” יותר, כך תצטרכו לנהל את התיק שלכם באופן אקטיבי יותר, כלומר להיכנס לתיק, לראות מה היו ביצועי המוצרים השונים בתיק ולהתאים את תמהיל ההשקעות שלכם למצב בשוק. את החלק היותר סולידי של התיק שלכם לא צריך לתחזק לעיתים קרובות, ולפעמים אפילו אפשר “לתת לו לעבוד” – להיכנס ליק מידי פעם כדי לשמור את היד על הדופק, אבל לא לבצע שינויים.

אי אפשר להכות את המדד

המוצרים שנחשבים להימור הכי טוב מבחינת איזון בין פוטנציאל לרווח לאפשרות שתפסידו, הם המוצרים שנמצאים במדדים הגדולים, בישראל או במדינות אחרות. למשל בישראל, מדד תל אביב 125 מכיל חברות ענק מקומיות כמו בנקים (לאומי, פועלים), הייטק (אורמת, לייבפרסון), נדלן (עזריאלי, אלוני חץ), ועוד רבות. מוצרים מחקי מדד אמורים להשקיע את כספי הקרן במניות שנמצאות במדד, וכך לאפשר למשקיעים גם ליהנות מהשקעה מגודרת היטב, וגם מהאפשרות לתשואה גבוהה. סתם כדי לסבר את האוזן: אותו מדד תל אביב 125 השיג למשקיעים שלו בשנה החולפת תשואה של 25%.

גילוי נאות, אני אישית לא משקיע בכלל בישראל, מעדיף לפזר את ההשקעות על מדינות מרובות כדי להגדיל את התשואה ולהקטין את הסיכון – כך היה לפחות בעשורים האחרונים, מקווה שזה גם ימשיך 🙂


אולי יכול לעניין אותך גם >>>

הדרכה בחינם: למה רוב הישראלים מפסידים כסף?

קורס השקעות פסיביות בחינם!

הדרכה חדשה בחינם: השקעות נדל”ן ישראל ללא הון עצמי

זיהית טעות? רוצה שנכתוב על נושא אחר? מחכים לתגובה שלך פה למטה.
ליצירת קשר – דברו איתנו

יכול לעניין אותך גם..

אזהרה!
“הומאיגד – השכלה ושירותים פיננסים” ומי מטעמה אינו בעל רישיון לעסוק בייעוץ השקעות. התכנים פה, כמו גם באתר, בהרצאות הניתנות ובקורסים הדיגיטליים הן למטרות אינפורמטיביות בלבד וכל נזק שיגרם כתוצאה ישירה או עקיפה בעקבות שימוש במידע הוא על אחריות המשתמשים בלבד ולא באחריות דני גדייב או מי מטעמו. אין לראות ב משום תוכן שיווקי או שידול לבצע פעולות בניירות ערך או כל פעולה אחרת. לפני כל ביצוע פעולה עליכם להיוועץ באיש מקצוע בכדי להתאים את האמור באתר זה לצרכים שלכם.

כטבען, השקעות בשוק ההון כוללות בתוכן סיכוי להרוויח אך גם סיכון. אנא אל תעשו פעולה מבלי ללמוד היטב.
בקריאתך, הנך מאשר את הסרת האחריות המשפטית, את תנאי השימוש והשירות כפי שמופיעים באתר.

התחברות מהירה
באמצעות לינק חד פעמי

שלחו לי לאימייל

התחברות לאתר

הרשמו לקבלת
קורס השקעות בשוק ההון בחינם

תיאוריה + פרקטיקה שתוביל אתכם להצלחה הפיננסית שלכם